logo
Sed ut perspiciatis unde omnis iste natus error sit voluptatem accusantium doloremque.
+387648592568
info@elatedthemes.com
Eighth Avenue 487, New York
Instagram Feed
Search
 

O nas

Poznaj nas bliżej
Pijalnia Wód

Nasza historia

Od czego wzięła się nazwa Szczawnica? Kto zrewitalizował Pijalnię Wód Leczniczych? Jak teraz wygląda Pijalnia?

Poznaj naszą historię.

Szczawy – lecznicze wody

Naturalne wody lecznicze występujące w Szczawnicy zwane są przez górali szczawami. Na tych wodach górale wypiekali chleb i ciasta (zastępowała im drożdże – głównie woda Stefan i Józefina), przygotowywali różne potrawy, a także używali ich w celach leczniczych.

Po II wojnie światowej wody lecznicze zostały uznane za kopaliny. Jako że są to wody służące poprawie zdrowia ich skład i czystość bakteriologiczna zostały zbadane przez Państwowy Zakład Higieny.

Wody szczawnickie są wodami odnawialnymi, a poszczególne źródła różnią się między sobą wydajnością, składem i mineralizacją. Zawierają naturalny dwutlenek węgla działający bezpośrednio na błonę śluzową żołądka, pobudzając go do wzmożonego wydzielania kwasów. Uzdrowisko posiada 9 ujęć wód leczniczych. Obecnie dostępnych jest 6 źródeł wód, które najlepiej spożywać w przywróconej na historyczne miejsce i odnowionej Pijalni Wód Leczniczych przy Placu Dietla – są to wody: Helena, Jan, Józef, Józefina, Stefan, Magdalena. Na terenie Szczawnicy w ujęciach ogólnodostępnych są także pozostałe wody: Wanda, Szymon oraz Pitoniakówka.

Wody te można stosować na nadkwaśność, jak również niedokwaśność żołądka – decyduje o tym temperatura pitej wody. Dwutlenek węgla występujący w zimnej wodzie (naturalny) pod wpływem ogrzania, utlenia się – wtedy woda ma odczyn zasadowy i stosuje się ją na nadkwaśność. Zimną szczawę stosuje się w leczeniu niedokwaśności.

Renowacja Pijalni

Pijalnia Wód Mineralnych znajduje się we wschodniej części Placu Dietla w stylowym „Domu nad zdrojami”, wybudowanym przez Józefa Stefana Szalaya w 1863 roku.

W 2002 roku budynek został zniszczony przez pożar, a Pijalnia została przeniesiona w inne miejsce.

Odbudowy „Domu nad Zdrojami” w jego historycznej lokalizacji podjęła się rodzina Mańkowskich.

W 2008 roku nastąpiła inauguracja jednego z pierwszych projektów Spółki Thermaleo, czyli ponownego otwarcia Pijalni Wód Mineralnych na Placu Dietla. Tym samym szczawnicka Pijalnia została przywrócona na swoje historyczne miejsce. Budynek został zrekonstruowany i pomimo nowoczesnych instalacji i udogodnień zachował swój pierwotny architektoniczny styl oraz niepowtarzalny klimat.

Na piętrze pijalni mieści się wystawa Muzeum Uzdrowiska '200lat Uzdrowiska Szczawnica” dostępna do zwiedzania.

Pijalnia

Nasze wody

Dzięki zawartości żelaza poprawia kondycję krwi, a także obniża ogólny poziom cholesterolu. Ze względu na jej delikatny smak jest doskonała dla osób, które nie tolerują specyficznego smaku wód leczniczych.

Suma składników 1836,81 mg/L

Woda stosowana w profilaktyce chorób układu moczowego np. w, leczeniu kamicy nerkowej. Bogata jest także w jod.

Suma składników 4642,78 mg/L

Woda stosowana w profilaktyce i leczeniu chorób górnych dróg oddechowych. Dzięki dużej zawartości wapnia wzmacnia kości i zapobiega osteoporozie. Podnosi frakcję HDL – 'dobry’ cholesterol.

Suma składników 4803,39 mg/L

Woda stosowana w profilaktyce i leczeniu astmy. Zawiera jod.

Suma składników 5924,11 mg/L

 

Woda stosowana w profilaktyce i leczeniu chorób układu pokarmowego: zaburzeń przemiany materii, niestrawności. Zawiera jod.

Suma składników 11019,45 mg/L

 

Pieniny SPA Resort

Pozostałe obiekty